Leadership Center

WHO RUNS AFSCME COUNCIL 28 (WFSE)?

MEMBERS RUN COUNCIL 28

Members are the key to the union’s growth and success. They participate in many ways such as setting contract priorities, serving on bargaining teams, participating in political caucuses/events and advocating in community concerns.

Members are elected to serve in various council and local level leadership positions. Many members volunteer to serve as shop stewards and serve on committees.

Members use local-level elections to choose their leaders: local officers and executive board members.  Local-level elections also select delegates and alternates to council-level policy committees, our council’s biennial convention, and to the AFSCME International convention.  

COUNCIL 28 OFFICERS FOR 2015-2017

  • President Sue Henricksen, Local 53
  • Vice President Judy Kuschel, Local 313
  • Secretary Tracy Stanley, Local 1400
  • Treasurer Don Hall, Local 1466

COUNCIL 28 EXECUTIVE BOARD

The Council Executive Board is the body that is charged with carrying forward the resolutions approved at the WFSE/AFSCME biennial convention and conducting the business of the membership between conventions. Council Policy Committee members elect representatives from their committee to the council-level Executive Board. The Executive Board meets at least three times a year, but may schedule special meetings to deal with urgent matters.

Members are of the Executive Board include Officers and the following elected representatives:

CORRECTIONS

  • Don Malo, Local 308, Community Corrections, Seattle
  • Jon Oglesby, Local 1221, Community Corrections, Spokane
  • Sean Raybell, Local 53, Community Corrections, Tacoma

EMPLOYMENT SECURITY

  • Ginger Bernethy, Local 443, Olympia
  • Joanne Bird, Local 443, Olympia
  • Rosanna Lugo, Local 396, Walla Walla

HIGHER EDUCATION

  • Michael Abera, Local 1488, Harborview Medical Center (UW), Seattle
  • Alex Bacon, Local 304, Seattle College District, Seattle
  • Salvador Castillo, Local 1488, University of Washington, Seattle
  • Lin Crowley, Local 443, The Evergreen State College, Olympia
  • Tommy Fuglestad, Local 304, Seattle College District, Seattle
  • Rick Halverson, Local 1221, Community Colleges of Spokane
  • Skip Jensen, Local 330, Central Washington University, Ellensburg
  • Paula Lukaszek, Local 1488, University of Washington, Seattle
  • Jerry Owens, Local 304, Shoreline Community College, Shoreline
  • Max Phipps, Local 1020, Everett Community College, Everett
  • Tashia Smith-Hankerson, Local 1488, Harborview Medical Center (UW), Seattle
  • Theresa Sullivan, Local 1221, Community Colleges of Spokane
  • David Sundstrom, Local 931, Eastern Washington University, Cheney
  • Craig Walker, Local 931, Eastern Washington University, Cheney 
  • Orson Williamson, Local 304, Seattle College District, Seattle

HUMAN SERVICES

  • Kevin Allen, Local 843, Seattle
  • Kizzy Andreason, Local 1060, Bellingham
  • Patti Dailey-Shives, Local 53, Tacoma
  • Cynthia English, Local 53, Tacoma
  • Steve Fossum, Local 443, Olympia
  • Kodi Gaddis, Local 443, Olympia
  • Kristina Johnson-Short, Local 1054, Colville
  • Jacquie Jones-Walsh, Local 843, Seattle
  • Patricia Loving, Local 313, Vancouver
  • Katie Nelson, Local 443, Olympia
  • Carol Van Arnam, Local 1299, Wenatchee
  • Andrea Vaughn, Local 948, Lynnwood
  • Tracy (Fosty) Wilson, Local 1060, Bellingham
  • Rebecca Withrow, Local 1326, Yakima

INSTITUTIONS

  • Dolly Adeyemi, Local 341, Fircrest School, Shoreline
  • Brittany Barber, Local 491, Rainier School, Buckley
  • Kimberly Cogswell, Local 782, Eastern State Hospital, Medical Lake
  • Dave Greenman, Local 341, Fircrest School, Shoreline
  • Gabe Hall, Local 862, Green Hill School, Chehalis 
  • John Henson, Local 793, Western State Hospital, Steilacoom
  • Aleasha Hodgson, Local 573, Lakeland Village, Medical Lake
  • Willis McNabb, Local 491, Rainier School, Buckley
  • Julianne Moore, Local 1326, Yakima Valley School, Selah
  • Cindy Reames, Local 573, Lakeland Village, Medical Lake
  • Eliga Sacks, Local 793, Special Commitment Center, McNeil Island
  • Michele Stelovich, Local 1060, DD Field Services, Bellingham
  • Allison Taylor, Local 53, DD Field Services, Pierce County
  • Dianne Womack, Local 782, Eastern State Hospital, Medical Lake
  • Steven Yates, Local 491, Rainier School, Buckley
  • Mike Yestramski, Local 793, Western State Hospital, Lakewood

LABOR AND INDUSTRIES

  • Imelda Ang, Local 443, Tumwater
  • Perry Gordon, Local 443, Tumwater
  • Debbie Haigh, Local 976, Tukwila
  • Carmyn Shute, Local 443, Tumwater

MISCELLANEOUS

  • Wendy Conway, Local 443, Office of the Insurance Commissioner, Olympia
  • Linda Erickson, Local 443, Health Care Authority, Olympia
  • Scott Mallery, Local 1221, Department of Health, Spokane
  • Jeff Paulsen, Local 443, WaTech, Consolidated Technology Services, Oly
  • Brooks Salazar, Local 304, Board of Industrial Insurance Appeals, Seattle
  • Mauricio Torres, Local 443, Human Rights Commission, Olympia
  • 3 Vacancies (as of 12/1/17)

NATURAL RESOURCES

  • Duane Dahlke, Local 1466, Parks, Wenatchee
  • Llyn Doremus, Local 1221, Ecology, Spokane
  • Denis Felton, Local 1466, Parks, Coulee City
  • Eddie Holbrook, Local 1253, Ecology, Tri-Cities
  • Diane Olegre, Local 872, Ecology, Lacey
  • Rebekah Padgett, Local 304, Ecology, Bellevue

PUBLIC SERVICE

  • Leroy Mould, Local 1671, Interpreters, Olympia
  • Quan Tran, Local 1671, Interpreters, Brush Prairie

TRANSPORATION

  • Steve Fries, Local 1299, Moses Lake
  • Ken Harmon-Brown, Local 378, Seattle
  • Sam Schneider, Local 1299, Ephrata
  • Georgina Willner, Local 443, Olympia
  • Theresa Wood, Local 1020, Everett

COUNCIL 28 POLICY COMMITTEES

Policy Committee members define and work through issues unique to their area of work before forwarding requests for action (in the form of resolutions) to the Council 28 executive board.

Our policy committees are: Corrections, Employment Security, Human Services, Institutions, Higher Education, Labor and Industries, Miscellaneous, Natural Resources, Public Service and Transportation. Council 28 policy committee members also elect representatives from their committee to the council’s Executive Board.  

Our ten policy committees are:

CORRECTIONS POLICY COMMITTEE
Community Corrections and Work Release members.

  • Chair Jon Oglesby (Local 1221); V-Chair Rick DeBay (Local 1060); Secretary Sean Raybell (Local 53)

EMPLOYMENT SECURITY POLICY COMMITTEE
Employment Security Department members.

  • Chair Ginger Bernethy (Local 443); V-Chair Rosanna Lugo (Local 396); Secretary Terry Murphy (Local 1020)

HIGHER EDUCATION POLICY COMMITTEE
Members in four-year institutions (UW, WWU, CWU, EWU, WSU, TESC); community colleges (Bellevue, Centralia, Everett, Green River, Peninsula, Lower Columbia, North Seattle, Seattle Central, Shoreline, South Seattle, South Puget Sound, Spokane, Tacoma and Whatcom); and Renton Technical College.

  • Chair Craig Walker (Local 931-EWU); V-Chair Matthew Davenhall (Local 304-SCC); Secretary Kathleen Warren (Local 931-EWU)

HUMAN SERVICES POLICY COMMITTEE
Department of Social and Health Services members, except those employed in Institutions (below), Division Vocational Rehabilitation (DVR) and JRA Community Services Section.

  • Chair Adam Draude (Local 443); V-Chair Patti Daily-Shives (Local 53); Secretary Brenna Schimpf (Local 948)

INSTITUTIONS POLICY COMMITTEE
Department of Social and Health Services (DSHS) members in Consolidated Maintenance Operations (CMO); Consolidation of Institution Business Services (CIBS); Developmental Disabilities Residential Habilitation, Field Services and SOLA (State-Operated Living Alternatives); Juvenile Rehabilitation Administration, and Juvenile Rehabilitation Group Homes; Mental Health, such as Western and Eastern State Hospitals, and Child Study & Treatment Center; and the Department of Veterans Affairs.

  • Chair Michele Stelovich (Local 1060 – DDD R2); V-Chair Lyn Hofland (Local 482 – DVA); Secretary Kimberly Cogswell (Local 782 – ESH)

LABOR AND INDUSTRIES POLICY COMMITTEE
Department of Labor and Industries members.

  • Chair DeFrance Clarke (HQ – Local 443); V-Chair Ken Grubb (HQ – Local 443); Secretary Imelda Ang (HQ – Local 443)

MISCELLANEOUS POLICY COMMITTEE
Members in state agencies not covered by other Policy Committees, including the Arts Commission; Board of Industrial Insurance Appeals; Department of Commerce; Criminal Justice Training Commission; DSHS Vocational Rehabilitation Division and the Community Services Section of Juvenile Rehabilitation Administration; Enterprise Services; Health; Health Care Authority; Horse Racing Commission; Human Rights Commission; Consolidated Technology Services; Insurance Commissioner; Licensing, Lottery; Military Department; School for the Blind; Center for Childhood Deafness and Hearing Loss; Secretary of State; State Patrol; Utilities and Transportation Commission, and others.

  • Chair Ingrid Hansen (DOH – Local 443); V-Chair Jeff Paulsen (CTS – Local 443); Secretary Linda Erickson (HCA – Local 443)

NATURAL RESOURCES POLICY COMMITTEE
Members in Agriculture; Ecology; Fish and Wildlife; Natural Resources; Parks and Recreation; and Recreation and Conservation Office.

  • Chair Paul Pickett (NR – Local 443); V-Chair Guy Hoyle-Dodson (ECY – Local 972); Llyn Doremus (ECY – Local 1221)

PUBLIC SERVICE POLICY COMMITTEE
American Behavioral Health Systems; American Friends Service Committee; and Interpreters United; plus other members not employed by a state agency, college or university.

  • Chair: Gabriel Oseguera, Chair (Local 1671); and Fahad Abdulwahid, Vice Chair (Local 1671); Secretary Tatiana Fields (Local 1671)

TRANSPORTATION POLICY COMMITTEE
Department of Transportation members.

  • Chair Larry Flue (Local 378); V-Chair Sam Schneider (Local 1299); Secretary Georgina Willner (Local 443)

COUNCIL 28 CONVENTION

WFSE/AFSCME’s highest governing body is the convention of the membership held in odd-numbered years. Locals elect union members as delegates and alternates to attend and represent them at the convention.

At Convention, the delegates elect the council’s four officers (president, vice president, secretary and treasurer), formulate policies for the next biennium, and consider any amendments to the Council 28 constitution. The 2017 Biennial Convention is scheduled for October.

AFSCME INTERNATIONAL CONVENTION

The highest governing body of the union is AFSCME’s convention of the membership. It is held in even-numbered years.

AFSCME’s Locals from across the country convene to elect officers, formulate policies and consider resolutions and amendments to the International constitution.

Read AFSCME’s Constitution at AFSCME.org > Publications